Zlokalizowane w Gdańsku uczelnie kształcą każdego roku ponad 80 tys. młodych ludzi. Pobierają oni naukę w placówkach budżetowych oraz prywatnych – wybór jest naprawdę różnorodny. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad studiami w Gdańsku, na początek zapoznaj się z ofertą publicznych uniwersytetów i akademii.
Uniwersytet Gdański
Założony w 1970 r. Uniwersytet Gdański powstał z połączenia dwóch powojennych uczelni – Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Uniwersytet dzieli się na 10 wydziałów: Biologii, Chemii, Ekonomiczny, Filologiczno-Historyczny, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Nauk Społecznych, Oceanografii i Geografii, Prawa i Administracji oraz Zarządzania. Osoby szukające na Uniwersytecie Gdańskim kierunków dla siebie powinny wiedzieć, że nie wszystkie zajęcia odbywają się w samym Gdańsku – część wydziałów ma siedziby w Sopocie czy Gdyni. Na uczelni dostępne są studia wszystkich stopni i trybów (stacjonarne, niestacjonarne: zaoczne i wieczorowe), a także studia interdyscyplinarne czy realizowane w ramach Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Politechnika Gdańska
Uczelnie o profilu technicznym są w Polsce oblegane, Politechnika Gdańska nie stanowi wyjątku. Każdego roku kształci się tu około 20 tysięcy osób. Warto wiedzieć, że PG to najstarsza politechnika w kraju – pierwsze zajęcia odbyły się na niej w 1904 r. Uczelnia dzieli się na 8 wydziałów: Architektury, Chemiczny, Elektroniki, Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Inżynierii Lądowej i Środowiska, Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Zarządzania i Ekonomii. Naukę można pobierać dziennie i zaocznie, na studiach I, II i III stopnia, a także podyplomowo.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku
A może szukasz dobrego AWF-u? Akademia Wychowania Fizycznego – Gdańsk to uczelnia założona w 1969 roku. Ma 3 katedry: Katedrę Zdrowia i Nauk Przyrodniczych, Katedrę Sportu oraz Katedrę Wychowania Fizycznego i Nauk Społecznych. Do wyboru są bardzo różnorodne kierunki studiów, między innymi fizjoterapia, diagnostyka sportowa, kosmetologia, dietetyka w sporcie i rekreacji czy zarządzanie w sporcie.
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na Gdański Uniwersytet Medyczny rekrutacja zaczyna się 1 czerwca. To stresujący moment dla tysięcy młodych ludzi marzących o karierze lekarza czy dentysty. Liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych tysiące. Każdego roku na GUMed pobiera naukę około 6,5 tys. osób. Gdański Uniwersytet Medyczny jest najstarszą uczelnią medyczną północnej części kraju. Jako datę założenia wskazuje się 1945 r., niemniej dzieje szkolnictwa medycznego w tym miejscu sięgają XV wieku. Dziś uniwersytet dysponuje 4 wydziałami: Lekarskim, Farmaceutycznym, Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a także Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Stolica Pomorza to także miasto artystów. Mogą pracować nad swoim warsztatem między innymi na Akademii Sztuk Pięknych. Gdańska uczelnia oferuje zajęcia w ramach jednolitych studiów magisterskich, studiów I stopnia, II stopnia i w Szkole Doktorskiej. Do wyboru jest wiele kierunków, jeśli chodzi o studia licencjackie. Są to: architektura wnętrz, wzornictwo, architektura w przestrzeni kulturowych, grafika, grafika – międzywydziałowa specjalność animacja, intermedia, intermedia – specjalność fotografia, intermedia – międzywydziałowa specjalność animacja. Z kolei jednolite studia magisterskie mają 3 kierunki: rzeźba, malarstwo i malarstwo ze specjalnością sztuka w przestrzeni publicznej.