Gdańsk: rynek pracy – charakterystyka

Gdańsk: rynek pracy – charakterystyka

O tym, że weekend w Gdańsku jest świetnym pomysłem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale Trójmiasto to nie tylko kurort pełen atrakcji, ale też duży i bardzo elastyczny rynek zatrudnienia. Co powinny wiedzieć osoby poszukujące w Gdańsku pracy? Czy bezrobocie jest tu duże? Kogo gdańscy pracodawcy są gotowi zatrudnić od zaraz? 

Gdańsk – bezrobocie

Rynek pracy w Polsce jest zróżnicowany terytorialnie. Średnia stopa bezrobocia dla kraju na koniec stycznia 2022 r. wynosiła 5,5% (dane GUS). Czy Trójmiasto i województwo pomorskie odbiegały od tego poziomu?

Wskaźnik dla województwa był zbliżony – to 5,2%. Trójmiasto pozytywnie się na tym tle odznacza.

Stopa bezrobocia:

  • Gdańsk – 2,9%,
  • Gdynia – 2,4%,
  • Sopot – 1,6%.

Liczba bezrobotnych na koniec stycznia wynosiła w Gdańsku – 7,3 tys., w Gdyni – 2,6 tys. i w Sopocie – 0,3 tys. Trzeba jednak pamiętać, że spośród tych trzech miast to Gdańsk ma największą liczbę mieszkańców.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Gdańsku

Szukasz etatu, dorywczego zajęcia, pracy zdalnej, a może pracy z zakwaterowaniem? Gdańsk to miasto, w którym naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Jak w każdym miejscu, tak i tutaj niektóre zawody cieszą się ogromną popularnością wśród pracodawców, podczas gdy przedstawiciele innych profesji muszą się dobrze postarać, aby znaleźć oferty pracy. Gdańsk i tutejszy rynek jest jednak otwarty i elastyczny. Jakich kandydatów najbardziej brakuje w mieście? Dowiemy się tego, analizując wyniki prognozy Barometr zawodów. To przygotowywane raz do roku na podstawie danych z urzędów pracy badanie, w którym powstaje lista zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Wyjaśnijmy, co oznaczają oba pojęcia. Zawody deficytowe to takie, których przedstawicieli poszukujących pracy jest więcej niż ofert. Oznacza to brak konkurencji w rekrutacji i możliwość znalezienia zatrudnienia od zaraz. Z kolei osób szukających pracy w zawodach nadwyżkowych jest więcej niż dostępnych ofert. W danym obszarze chce się zatrudnić wielu kandydatów o podobnych umiejętnościach i trzeba liczyć się z tym, że znalezienie nowego zajęcia może się przedłużać.

Jak zatem wygląda sytuacja na rynku pracy w Gdańsku? Po pierwsze, eksperci nie wskazali żadnych zawodów nadwyżkowych. To bardzo dobra wiadomość dla poszukujących zatrudnienia! Po drugie, lista profesji deficytowych jest długa. Wyróżniono też grupę z dużym deficytem poszukujących pracy. Należą do niej:

  • betoniarze i zbrojarze,
  • monterzy instalacji budowlanych,
  • murarze i tynkarze,
  • robotnicy budowlani,
  • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
  • sprzątaczki i pokojowe,
  • operatorzy obrabiarek skrawających,
  • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
  • pielęgniarki i położne,
  • sprzedawcy i kasjerzy.

Wakaty czekają w budowlance, przemyśle, branży IT, obsłudze klienta i handlu, w sektorze usług medycznych i opiekuńczych, oświacie, finansach, transporcie i logistyce oraz turystyce. Pracowników, nie tylko sezonowych, poszukują także hotele i restauracje w Gdańsku. Trudności z zatrudnieniem nie powinni mieć też specjaliści – m.in. ds. administracji publicznej, zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji czy rynku nieruchomości. Planując poszukiwania pracy w Gdańsku, warto zajrzeć do pełnej listy profesji deficytowych zawartej w Barometrze zawodów.

Nawigacja postów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *